28.1 HM Easy Hand Mower

Produktové číslo: 113864 Tato položka je nedostupná
Včetně 21% DPH, Náklady na dopravu přidat Náklady na dopravu
  • Perfect cutting pattern due to non-contact spindle blade technology
  • Smooth running cutting system and high manoeuvrability
  • Enables quiet and emission-free working
  • Protection against knocks and scratches thanks to the rubber bumper

With an AL-KO cylinder hand mower you can raise your domestic lawns to the level of an English golf course.

 

The Easy 28.1 HM hand mower

The 28.1 HM Easy hand mower works emission-free and quietly and is the ideal partner for smaller gardens. The special 5-blade mowing spindle ensures an even and precise cut of the grass. Clean cutting - like with scissors.

 

Technical details of the Easy 28.1 HM 

With a cutting width of 28 cm, the 28.1 HM Easy cylinder hand mower is the ideal partner for lawns up to 150 m². The cutting height can be adjusted in four steps from 14 to 35 mm. Because the mowing spindle with 5 steel blades and the lower blade do not touch each other, you get an exact and clean cut and the lawn is perfectly maintained. The 220 mm diameter wheels run very smoothly even over uneven ground. Thanks to the compact design and the low weight of only 6.8 kg, the manoeuvrable hand mower is also an excellent partner for small, winding gardens for the gentle care of your lawn. A 35-litre grass catcher box is optionally available.

 

Buy the 28.1 HM Easy hand mower and alternatives

You can purchase the 28.1 HM Easy hand mower from the comfort of your home in our webshop or from one of our specialist dealers. If you need a hand mower for larger lawns, we recommend the Comfort 38.1 HM hand mower.

Technická specifikace

Žací systém Bezkontaktní nůž
Značka AL-KO
Typ pohonu Manuální
Produktová řada Easy
Návod k produktu Manuál 0 (0.00 B)

Chcete cookies?

Společnost AL-KO Geräte GmbH a její partneři potřebují váš souhlas (kliknutím na „Souhlasím“) pro použití jednotlivých dat, aby bylo možné ukládat a / nebo načítat informace v zařízení (IP adresa, ID uživatele, informace o prohlížeči). Data se používají pro personalizované reklamy a obsah, měření reklam a obsahu a pro získání znalostí o cílových skupinách a vývoji produktů. Více informací o souhlasu a možnostech nastavení najdete kdykoli zde. Kliknutím na „Odmítnout cookies“ můžete svůj souhlas kdykoli odmítnout.

Použití dat

AL-KO Geräte GmbH spolupracuje s partnery, kteří také zpracovávají data získaná z vašeho zařízení (sledovací data) pro jejich vlastní účely (např. Vytváření profilů) / pro účely třetích stran. Na tomto pozadí vyžaduje souhlas nejen sběr údajů o sledování, ale také jejich další zpracování těmito poskytovateli. Údaje o sledování se shromažďují, pouze když kliknete na tlačítko „Souhlasím“ uvedené v banneru. Partnery jsou následující společnosti: Facebook Ireland Limited, Google Inc., Microsoft Ireland Operations Limited, The Rocket Science Group LLC, Heureka.cz Česká republika, Adform a Seznam.cz Česká republika.

Další informace o zpracování údajů těmito partnery naleznete v Zásady ochrany osobních údajů. Informace jsou také dostupné prostřednictvím odkazu v banneru.