Čerstvý vzduch pro váš trávník

Kromě pravidelného mulčování by měl být váš trávník na jaře a na podzim provzdušněn nebo profrézován, aby se mohl znovu zhluboka nadechnout. Ocelové nože vertikutátoru pronikají trávníkem do podloží a odstraňují zbytky trávy, rostlin, plstě, mechu. Po frézování je nutné ošetřené plochy ihned pohnojit a hodně zavlažit. Tato péče zlepšuje vstřebávání živin i závlahy a v neposlední řadě podporuje růst trávy. Vysoce výkonné benzínové, elektrické a akumulátorové vertikutátory AL-KO, vám pomůžou efektivně s péčí o váš trávník.

Více informací o vertikutátorech >
Nebyly nalezeny žádné filtry
Produkty nebyly nalezeny
Včetně 21% DPH plus delivery charges
Výhody
Vertikutátory a provzdušňovače | Upravte pracovní hloubku

Vždy správná pracovní hloubka

Pracovní hloubku lze nastavit na jednu z pěti úrovní pouhým jedním pohybem, což je důležité, protože nože by se měly při frézování pouze dotýkat země, aby se zbytečně rychle neopotřebovaly a nepoškodily kořeny trávníku.

Vertikutátory a provzdušňovače | Provzdušňování trávníku

Větrání motoru

Velké větrací štěrbiny zajišťují dostatečné ochlazování motoru a jsou atraktivně integrovány do krytu.

Vertikutátory a provzdušňovače | Výměna válce

Výměna válce

Válce lze snadno a rychle vyměnit bez použití nářadí pomocí šroubu s praktickou plastovou hlavou. Vizuální bezpečnostní indikátor ukazuje, zda byl válec vložen správně.

Vertikutátory a provzdušňovače | Prostorově úsporné úložiště

Klik, klak a je složeno

Díky čtyřem rychloupínákům lze horní madlo sklopit okamžitě. To zajišťuje snadnou přepravu a skladování šetřící místo.

Vertikutátory a provzdušňovače | Benzínové, elektrické nebo akumulátorové
Benzínový, akumulátorový nebo elektrický

Středně velké trávníky můžete rychle a snadno frézovat pomocí elektricky ovládaného zařízení, bez emisí a s nízkým hlukem v pozadí. K tomu je AL-KO Combi Care 38 E Comfort ideální. 

Výhodou benzínového vertikutátoru je, že jej lze používat flexibilně a bez kabelů, takže je ideální pro větší zahrady nebo obtížně přístupné oblasti. Jeho výkonný motor je vhodný také pro zpracování tvrdších travnatých povrchů.

Vertikutátory a provzdušňovače | Válec s noži

Užitečné informace

Kontrola 
Protáhněte trávníkem malé kovové hrábě: Pokud uvidíte mech nebo odumřelou trávu, pak je na čase provést vertikutaci.  Když se na vašem trávníku množí plevel, je to jasný signál toho, že vaše tráva neroste správně.

Jak funguje vertikutátor
Naše vertikutátory mají rotující válec s ocelovými noži, který každou rotací krátce pronikne do země.

Nastavení výšky
Při vertikutaci nastavte správnou výšku, neměla by být překročena hloubka průniku dvou až tří milimetrů. Sběrný koš okamžitě zachytává odstraněné zbytky trávníku.

| Stav půdy 
Na hliněných půdách, stinných trávnících nebo oblastech, které mají tendenci být podmáčené, se může tvořit takzvaná „došková střecha“. Tyto trávníky byste měli častěji frézovat.

| Správný čas na vertikutaci 
Nejlepší je vertikutovat na jaře (duben) a na podzim (září). Po vertikutaci by měl mít trávník čas na regeneraci, proto předtím trávník posekejte.

| Benzínové nebo elektrické vertikutátory 
Elektrické vertikutátory jsou vhodné pro středně velké trávníky, mají nízký hluk pozadí a jsou bez emisí. Benzínové vertikutátory lze flexibilně používat také na velkých plochách.

Vertikutátory a provzdušňovače | Mechanismus travní frézy
Frézování a provzdušňování

Téměř každý majitel zahrady sní o krásném svěžím zeleném trávníku. Proč ale některé zahrady vypadají jako suchá poušť a trávník v sousední zahradě každý rok znovu září v té nejkrásnější zelené? Většinou je to proto, že soused pravidelně hnojí a provzdušňuje svůj trávník. Dva procesy, které jsou nezbytné pro zářivou louku. Provzdušňování je nezbytné, aby trávník mohl absorbovat dostatek živin a dostatek vzduchu, aby mohl znovu dýchat. Vertikutace je, jednoduše vysvětleno, intenzivnější ventilace, čímž je také prořezání trávníku. To půdu ještě více uvolní a umožní jí úžasnou regeneraci. Zahradníci obvykle trávník na jaře vertikutují, aby jej po chladném období osvěžili. To by mělo být provedeno znovu na podzim. Zvláště pokud byla zima chladnější než rok předtím. To dává trávníku živiny, které potřebuje k přežití příští zimy.


Co přesně znamená vertikutace?

Vertikutátor má vertikutační válec se stupňovitými ocelovými noži, které pronikají do drnu a odstraňují zbytky staré trávy, mechu a rostlin. To lze přirovnat k pevnému shrnovači s úzkými zuby, který se trochu zaboří do země a při vytahování s sebou vezme část prořezaného trávníku. Tuto metodu lze také použít na malé plochy; pro velké plochy trávníku se doporučuje benzínový vertikutátor. Bez ohledu na to, jaký typ zařízení se používá, je důležité odstranit části rostlin, které v zimě uhynuly, protože brání přístupu světla a vzduchu klíčícím stéblům. Vezměte prosím na vědomí, že by se měl vertikutovat pouze suchý, čerstvě posekaný trávník.


Kdy a jak často by měl být trávník vertikutován?

Na trávníku by se nemělo pracovat příliš brzy - pouze pokud lze vyloučit přízemní mráz a denní teplota by neměla klesnout pod 15 stupňů po dobu minimálně 10 dnů. Je také důležité, aby podloží trávníku bylo suché. Dobrého výsledku při vertikutaci dosáhneme, když trávu nejprve posečeme na délku přibližně 3 až 4 cm. Díky tomu se vertikutační válec snáze dostane skrz drn. To znamená v březnu a dubnu v závislosti na počasí . Je také možné v září, pokud je dostatek tepla ze země. Vertikutaci provádějte jednou nebo dvakrát za sezonu. Další tip: Shromážděný trávník by neměl být umístěn na kompost v případě obsahu plísní.

Při provzdušňování byste to měli mít na paměti

Kromě vertikutace by měl být trávník pravidelně provzdušněn. Kromě vertikutačního válce jsou některá naše zařízení již vybavena provzdušňovacím válcem. Na rozdíl od vertikutace je provzdušňování častěji možné po celý rok, takže zelená zůstane déle svěží. 

Provzdušňování je téměř samozřejmé, trávník je pročesán provzdušňovacím válcem, který je opatřen ocelovými pružinami. Tento proces je důležitý, protože povrch se postupně zhutňuje, a tak již nepřijímá kyslík. Trávník navíc po provzdušnění lépe absorbuje vodu a zabrání se tak takzvanému zamokření. Živiny se tak lépe dostanou ke kořenům trávy.


Opatření po provzdušnění a vertikutaci

V obou případech by měla být tráva silně zalévána a hnojena. Požehnáním pro půdu a rostliny, které kromě kyslíku cítí vodu až ke kořenům. Po vertikutaci má největší účinek hnojivo, protože živiny lze poté nejlépe vstřebat a zpracovat. Možná by se měla také rozšířit nová semena trávníku.

Závěr: Žádnému zahradníkovi by nemělo chybět provzdušnění a vertikutace. Také trávník potřebuje jednou nebo dvakrát ročně peeling, aby vypadal plný lesku a rostl i na jaře. Ti, kdo se toho drží, už nemusí žárlit na sousedovu zahradu.


Správná frézovací zařízení

Při nákupu je třeba věnovat zvláštní pozornost pracovní šířce a dvojí funkčnosti (vertikutace a provzdušňování). V dnešní době se vertikutace příležitostně provádí pomocí ručního zařízení, například pomocí hrábě nebo ručního vertikutátoru. Díky tomu je tato práce únavná, pracná a těžko zvládnutelná při větší ploše trávníku. Ve variantě s elektrickým pohonem výrazně usnadňují práci a snižují úsilí. Vysoce kvalitní vertikutační zařízení také shromažďují plstěné a mrtvé rostlinné zbytky ve sběrném koši, takže není nutné je hrabat společně. Stejně jako sekačky na trávu jsou vertikutátory k dispozici jak s benzínovým, tak elektrickým motorem.

Zatímco benzínové frézy mají obvykle výkonnější motory a jsou optimálně navrženy pro větší trávníky, elektrické vertikutátory jsou obzvláště působivé díky své nižší hmotnosti. Největší nevýhodou je zde napájecí kabel, který je třeba nosit po celou dobu pracovního procesu a musí se pravidelně obracet.

Efektivně používejte vertikutátor

Frézujte pouze tehdy, když není příliš zima. Musí být vyloučen přízemní mráz. Protože po vertikutaci potřebuje trávník k regeneraci vlhkost. Při vertikutaci trhají ocelové nože vertikutačního válce mech, rohož a mrtvou trávu z trávníku. To podporuje příjem živin rostlinou a ničí mech.

K efektivnímu frézování trávníku doporučujeme například elektrický vertikutátor AL-KO Combi Care 36 E Comfort nebo benzinový vertikutátor AL-KO Combi Care 38 P Comfort. Praktické: Zařízení vybavené sběrným košem zachycují uvolněné části rostlin - není nutné je následně odlamovat. Po vertikutaci můžete rovnoměrně zasít trávu ručně nebo rozmetačem a trávník intenzivně zalévejte.


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies

Společnost AL-KO Geräte GmbH a její partneři potřebují váš souhlas (kliknutím na „Souhlasím“) pro použití jednotlivých dat, aby bylo možné ukládat a / nebo načítat informace v zařízení (IP adresa, ID uživatele, informace o prohlížeči). Data se používají pro personalizované reklamy a obsah, měření reklam a obsahu a pro získání znalostí o cílových skupinách a vývoji produktů. Více informací o souhlasu a možnostech nastavení najdete kdykoli zde. Kliknutím na „Odmítnout cookies“ můžete svůj souhlas kdykoli odmítnout.

Použití dat

AL-KO Geräte GmbH spolupracuje s partnery, kteří také zpracovávají data získaná z vašeho zařízení (sledovací data) pro jejich vlastní účely (např. Vytváření profilů) / pro účely třetích stran. Na tomto pozadí vyžaduje souhlas nejen sběr údajů o sledování, ale také jejich další zpracování těmito poskytovateli. Údaje o sledování se shromažďují, pouze když kliknete na tlačítko „Souhlasím“ uvedené v banneru. Partnery jsou následující společnosti: Facebook Ireland Limited, Google Inc., Microsoft Ireland Operations Limited, The Rocket Science Group LLC, Heureka.cz Česká republika, Adform a Seznam.cz Česká republika.

Další informace o zpracování údajů těmito partnery naleznete v Zásady ochrany osobních údajů. Informace jsou také dostupné prostřednictvím odkazu v banneru.