38 E Combi-Care Electric Scarifier

Produktové číslo: 112910 Tato položka je nedostupná
Včetně 21% DPH, Náklady na dopravu přidat Náklady na dopravu
  • Ergonomically shaped handlebar for comfortable working
  • Simple central 5-stage working depth adjustment
  • Optimum air cooling of the motor, through enlarged air vents
  • Includes scarifying roller, spring tined lawn rake roller & large collector bag

The electric scarifier AL-KO Combi Care 38 E Comfort helps you to take care of your lawns. Due to its low weight and great manoeuvrability, it is the ideal partner for lawns up to 800 m².

 

The AL-KO Combi Care 38 E Comfort Electric Scarifier

With the AL-KO Combi Care 38 E Comfort electric scarifier you can work quietly and free of exhaust fumes in your garden. 3INONEfunction: Scarify, ventilate and catch. The handlebar height is adjusted to your personal needs in just a few steps, for fatigue-free and comfortable working. Give your lawn new air to breathe and the ability to easily absorb nutrients.

 

Technical details of the AL-KO Combi Care 38 E Comfort Electric Scarifier

The AL-KO Combi Care 38 E Comfort electric scarifier is powered by a 1,300 W electric motor. As a result, the electric scarifier can be used without pause and you save yourself having to change a battery or refuelling the scarifier. With a compact design and a working width of 38 cm, the scarifier ensures pleasant and fast working progress even on larger lawns. The working depth can be centrally adjusted through 5 stages. The scarifying roller is equipped with 14 robust steel blades, which give the AL-KO Combi Care 38 E Comfort electric scarifier a long service life. Moss, weeds and thatch are permanently removed. If required, the aerator can be easily replaced with a raking roller with efficient steel spring tines, which means you can not only scarify your lawn with a device, but also ventilate it. Free moving rear wheels prevent grass clumping for better traction and comfortable transportation. The spring tine roller and a 55 L fabric bag are included with the unit.

 

Buy the AL-KO Combi Care 38 E Comfort Electric Scarifier and alternatives

You can buy the AL-KO Combi Care 38 E Comfort electric scarifier from the comfort of your own home in our webshop. Alternatively you can also buy it from one of our AL-KO dealers. If you need a scarifier for smaller areas, we recommend the AL-KO Energy Flex SF 4036 cordless scarifier.

Technická specifikace

se sběrným košem ano
Možnost provzdušňování ano
Sklopná rukojeť ano
Materiál krytu odolný plast
Nastavení výšky sečení Centrálně - 5 poloh
Ukazatel naplnění koše ne
Produktová řada Comfort
Kola s kuličkovými ložisky ne
Typ pohonu Elektrický
Značka AL-KO
Materiál sběrného koše Tkanina
Nastavitelná výška rukojeti ano


Chcete cookies?

Společnost AL-KO Geräte GmbH a její partneři potřebují váš souhlas (kliknutím na „Souhlasím“) pro použití jednotlivých dat, aby bylo možné ukládat a / nebo načítat informace v zařízení (IP adresa, ID uživatele, informace o prohlížeči). Data se používají pro personalizované reklamy a obsah, měření reklam a obsahu a pro získání znalostí o cílových skupinách a vývoji produktů. Více informací o souhlasu a možnostech nastavení najdete kdykoli zde. Kliknutím na „Odmítnout cookies“ můžete svůj souhlas kdykoli odmítnout.

Použití dat

AL-KO Geräte GmbH spolupracuje s partnery, kteří také zpracovávají data získaná z vašeho zařízení (sledovací data) pro jejich vlastní účely (např. Vytváření profilů) / pro účely třetích stran. Na tomto pozadí vyžaduje souhlas nejen sběr údajů o sledování, ale také jejich další zpracování těmito poskytovateli. Údaje o sledování se shromažďují, pouze když kliknete na tlačítko „Souhlasím“ uvedené v banneru. Partnery jsou následující společnosti: Facebook Ireland Limited, Google Inc., Microsoft Ireland Operations Limited, The Rocket Science Group LLC, Heureka.cz Česká republika, Adform a Seznam.cz Česká republika.

Další informace o zpracování údajů těmito partnery naleznete v Zásady ochrany osobních údajů. Informace jsou také dostupné prostřednictvím odkazu v banneru.