Comfort 42.1 P-A Petrol Lawnmower

Produktové číslo: 119998 Tato položka je nedostupná
Včetně 21% DPH, Náklady na dopravu přidat Náklady na dopravu
  • Comfortable individual wheel cutting height adjustment
  • Ergonomically shaped handlebar for fatigue-free work
  • Ball-bearing wheels
  • Optimal mowing and catching properties thanks to aerodynamic housing shape
  • Integrated front handle for easy transportation
  • Asymmetrical mower housing allowing mowing close to edges
  • Grass box with level indicator
  • 3IN1function: mowing, catching, mulching

Light and manoeuvrable: This is how the AL-KO Comfort petrol lawn mowers present themselves at an attractive price. This makes mowing the lawn a pleasure.

 

The Comfort 42.1 P-A Petrol Lawnmower

The Comfort 42.1 P-A petrol lawn mower is developed in Germany and manufactured in our factory in Austria. The Comfort series mowers meet the highest standards in terms of durability and quality. With its reliable, efficient features and innovative technology, the Comfort 42.1 P-A petrol lawn mower makes light work in the garden. In addition, thanks to its modern design the lawn mower is an eye-catcher in your garden. The aerodynamic sheet steel housing simplifies grass catching and also ensures a long lifespan for the petrol lawn mower.

Technical Details of The AL-KO Comfort 42.1 P-A

With a cutting width of 42 cm, the petrol lawn mower ensures efficient mowing in gardens of up to 800 m². The cutting height can be adjusted in 7 steps with the convenient single wheel quick adjustment from 25 mm to 75 mm, to adapt the cutting pattern to your personal requirements. The Comfort 42.1 P-A has a 1.9 kW strong AL-KO Pro petrol engine that does its job with a long service life. Thanks to the 3IN1function the lawn can be mowed and caught or mulched. Comfort is further increased by the ergonomically shaped handlebar and the ball-bearing, lawn-protecting XL wheels. Thanks to the high and durable sheet steel housing, the Comfort 42.1 P-A lawn mower catches the grass well, meaning that you also have to empty the 60 litre grass catcher, with level indicator, less often.

 

Buy Now: The Comfort 42.1 P-A Petrol Lawnmower

Buy the Comfort 42.1 P-A petrol lawn mower directly from our online shop or find a dealer near you. The Comfort 42.1 P-A petrol lawn mower is an efficient mower for your garden at an attractive price. Would you like a petrol lawnmower with a 46 cm cutting width? Then we recommend the petrol lawn mower AL-KO Comfort 46.0 SP-A.

Technická specifikace

Způsob nastavení výšky rukojet Jednoduché nastavení výšky
Materiál krytu ocel
Pohon kol žádný / žádné
Boční výhoz ne
Typ rukojeti: řídítka Standardní povrchová úprava ru
Typ pohonu Benzínový
Funkce 3v1
Kola s kuličkovými ložisky ano
se sběrným košem ano
Typ nože Broušený diamantem
Sklopná rukojeť ano
Funkce mulčování ano
Počet válců motoru 1
Nastavitelná výška rukojeti ano
Nastavení výšky sečení Centrálně - 7 poloh
Produktová řada Comfort
Automatický sytič ano
Typ motoru 4-taktní
Primer ne
Ukazatel naplnění koše ano
Materiál sběrného koše odolný plast
Varianta krytu sekačky Classic
Sběr ano
Značka AL-KO
Pohon sekačky lze vypnout ne

Chcete cookies?

Společnost AL-KO Geräte GmbH a její partneři potřebují váš souhlas (kliknutím na „Souhlasím“) pro použití jednotlivých dat, aby bylo možné ukládat a / nebo načítat informace v zařízení (IP adresa, ID uživatele, informace o prohlížeči). Data se používají pro personalizované reklamy a obsah, měření reklam a obsahu a pro získání znalostí o cílových skupinách a vývoji produktů. Více informací o souhlasu a možnostech nastavení najdete kdykoli zde. Kliknutím na „Odmítnout cookies“ můžete svůj souhlas kdykoli odmítnout.

Použití dat

AL-KO Geräte GmbH spolupracuje s partnery, kteří také zpracovávají data získaná z vašeho zařízení (sledovací data) pro jejich vlastní účely (např. Vytváření profilů) / pro účely třetích stran. Na tomto pozadí vyžaduje souhlas nejen sběr údajů o sledování, ale také jejich další zpracování těmito poskytovateli. Údaje o sledování se shromažďují, pouze když kliknete na tlačítko „Souhlasím“ uvedené v banneru. Partnery jsou následující společnosti: Facebook Ireland Limited, Google Inc., Microsoft Ireland Operations Limited, The Rocket Science Group LLC, Heureka.cz Česká republika, Adform a Seznam.cz Česká republika.

Další informace o zpracování údajů těmito partnery naleznete v Zásady ochrany osobních údajů. Informace jsou také dostupné prostřednictvím odkazu v banneru.