solo by AL-KO BF 5002-R Petrol Combi-Tool

Produktové číslo: 127470 Tato položka je nedostupná
Včetně 21% DPH, Náklady na dopravu přidat Náklady na dopravu
  • Optional mower, scythe, tiller and other attachments available
  • Powerful 2.74 kW Briggs & Stratton engine
  • Large tread pneumatic tyres
  • Forward & reverse gears
  • Adjustable, swivelling handlebar

Versatile all-rounder: With up to 6 interchangeable attachments, the BF 5002-R combi-tool can easily be converted for a wide range of uses around the garden and on natural areas.

 

The BF 5002-R Combi-Tool

The solo by AL-KO BF 5002 R Combi-Tool is a very powerful unit, and can be converted for 6 applications using the optional attachments.

Whether as a bar mower for garden maintenance and meadow grass extraction, as a roller brush for cleaning the yard or street, or as a compact plough - with just a few simple steps you can equip the all-rounder with the right attachment and carry it out efficiently and effortlessly. The high engine power, the switchable wheel drive with forward and reverse gear and the large, all-terrain pneumatic tyres guarantee you easy, safe and posture-friendly guidance of the single-axle vehicle; even in rough terrain, uneven meadows and on difficult to access slopes. The height-adjustable and swivelling guide bar makes operating easy and allows easy manoeuvring even in narrow, winding courtyards and on meadows and field edges.

The drive for the attachments such as scythe bar, rotary mower, tiller, etc (all accessories are not included in the scope of delivery) can be switched on and off separately - for your safety at work. This makes the combi device the reliable and versatile helper for every home and garden owner who wants to do all the tasks related to his property with just one device. And, depending on the size of the area, an inexpensive alternative to a lawn tractor.

 

Technical data for the BF 5002-R Combi-Tool

With the 2.74 kW output of its powerful 163 cc petrol engine from Briggs & Stratton, the combi device is well equipped to perform a variety of tasks efficiently and quickly with little strain on the operator. The gear unit is operated in an oil bath via a worm wheel, ensuring a long service life.The wheel drive with forward and reverse gears (2.2 / 1.1 km / h) ensures smooth work and fast, effort-free passage in any terrain. Increased safety when operating, makes the device extremely agile. The height-adjustable, vibration-damped handlebar can be individually adjusted to the body size of the operator and can be swivelled by up to 180° for manoeuvring in difficult surroundings. The basis for the precise and fatigue-free implement guidance of the power unit has already been laid in the design: the short single-axle vehicle with extra-large wheels with pneumatic tires and coarse-treaded farmer profile ensures ground clearance equal to the bar mowers. Even on slopes with a gradient of up to approx. 20°, with tall grass and wild growth, you can get through it efficiently.

Limitless use - 6 devices in one: You can convert the basic device with the right attachment in no time at all for the desired application. With the 87 cm wide cutter bar, the device becomes a scythe mower for areas up to 2000 m² - with a separate cutting drive that can be switched on and off. The scythe mower attachment is used for clean mowing of meadows, the tiller is used for chopping, digging and weeds. The ridging plough is the right tool for growing potatoes and fruit. In addition, the sweeping roller takes care of cleaning work in courtyards and halls - and in winter the device performs reliably with a snow blade and optional snow chains.

Note: The details of the mowing area can vary depending on the nature of the mowing material concerned (grass height, density, degree of moisture, etc).

 

Buy the  solo by AL-KO BF 5002-R Combi-Tool & alternatives

You can purchase the solo by AL-KO BF 5002-R combi-tool from the web shop or from one of our specialist dealers. With  6 attachments that can be ordered separately, the powerful drive, good manoeuvrability and comfortable equipment, it is suitable for almost all mowing, cleaning and clearing services around the house, garden and natural areas.

The optional attachments are also available in the web shop:

 

Our advantages for you

AL-KO premium delivery service: Our solo by AL-KO products are delivered by our regional specialist retailers. Our premium delivery service includes delivery of the assembled product to your garden as well as instruction on how to use the ready-to-use device

Nakupujte online a produkt obdržíte osobně


Pokud si v našem online obchodě objednáte zahradní traktor, nebo robotickou sekačku ze sortimentu solo by AL-KO *, bude vaše objednávka doručena kvalifikovaným regionálním maloobchodním partnerem solo by AL-KO ve vašem okolí. Ve videu vám vysvětlíme proces prémiové doručovací služby.


Výhody:

  • Objednávejte a nakupujte prostřednictvím online obchodu AL-KO
  • Dodávka kompletně smontovaného produktu na Vaší zahradu
  • Osobní předání produktu naším obchodním partnerem
  • Zaškolení v používání Vašeho nového produktu solo by AL-KO
  • Pokud máte jakékoliv dotazy, obraťte se na našeho kvalifikovaného partnera

Prémiové doručení

1. Objednejte online zahradní traktor, nebo robotickou sekačku solo by AL-KO

V našem sortimentu najdete mnoho modelů zahradních traktorů a robotických sekaček z produktové řady solo by AL-KO. V příslušných kategoriích produktů, jako např.  zahradní traktory nebo robotické sekačky na trávu vyberte vyhovující produkt a vložte jej do nákupního košíku.

2. Vyberte odborného prodejce ve vaší oblasti 

V objednávkovém procesu se po zadání dodací adresy zobrazí seznam všech obchodních partnerů solo by AL-KO v okruhu 40 km od vašeho zadaného místa bydliště. Kliknutím na požadovaného odborného prodejce vyberte obchodního partnera AL-KO, který vám zahradní nářadí dodá.

3. Termín předání 

Poté, co dokončíte nákup, zašleme Váš nový produkt solo by AL-KO našemu odbornému prodejci, kterého jste vybrali. On Vás bude neprodleně kontaktovat, abyste se domluvili na předání Vašeho produktu.

4. Dodání
Odborný prodejce dodá zařízení na vaši zahradu v dohodnutém termínu.

5. Předání produktu připraveného k použití

Zahradní nářadí solo by AL-KO je dodáváno připravené k použití. To znamená, že zařízení je již nainstalováno a v případě potřeby naplněno olejem a benzínem. 

6. Zaškolení
Na požádání odborný prodejce vysvětlí, jak zařízení funguje a jak jej používat.

7. Používání
Nyní můžete začít s zahradními pracemi s Vaším novým produktem solo by AL-KO.

Výhody produktů solo by AL-KO Robolinho®:


* Prémiová doručovací služba se vztahuje na všechny produkty solo by AL-KO, které obsahují odkaz na doručovací službu na produktové stránce příslušného zařízení.

Výrobky solo by AL-KO Robolinho® jsou dodávány našimi regionálními specializovanými prodejci. Naše prémiová doručovací služba zahrnuje bezplatnou prohlídku zahrady a praktické tipy pro instalaci a uvedení do provozu. Náš specializovaný prodejce vám rád nabídne nezávaznou nabídku pro instalaci ve vaší zahradě připravenou k okamžitému použití - pro zajištění optimálního fungování našich zařízení doporučujeme tento kvalifikovaný odborný servis.

Technická specifikace

Model motoru B&S Series 675EXi
Typ motoru 4-taktní
Přenos 1 rychlostní stupeň vpřed / 1
Nastavitelná výška rukojeti ano
Produktová řada COMFORT pro
Počet válců motoru 1
Značka solo by AL-KO
Návod k produktu Manuál 0 (0.00 B)
Manuál 1 (0.00 B)

Chcete cookies?

Společnost AL-KO Geräte GmbH a její partneři potřebují váš souhlas (kliknutím na „Souhlasím“) pro použití jednotlivých dat, aby bylo možné ukládat a / nebo načítat informace v zařízení (IP adresa, ID uživatele, informace o prohlížeči). Data se používají pro personalizované reklamy a obsah, měření reklam a obsahu a pro získání znalostí o cílových skupinách a vývoji produktů. Více informací o souhlasu a možnostech nastavení najdete kdykoli zde. Kliknutím na „Odmítnout cookies“ můžete svůj souhlas kdykoli odmítnout.

Použití dat

AL-KO Geräte GmbH spolupracuje s partnery, kteří také zpracovávají data získaná z vašeho zařízení (sledovací data) pro jejich vlastní účely (např. Vytváření profilů) / pro účely třetích stran. Na tomto pozadí vyžaduje souhlas nejen sběr údajů o sledování, ale také jejich další zpracování těmito poskytovateli. Údaje o sledování se shromažďují, pouze když kliknete na tlačítko „Souhlasím“ uvedené v banneru. Partnery jsou následující společnosti: Facebook Ireland Limited, Google Inc., Microsoft Ireland Operations Limited, The Rocket Science Group LLC, Heureka.cz Česká republika, Adform a Seznam.cz Česká republika.

Další informace o zpracování údajů těmito partnery naleznete v Zásady ochrany osobních údajů. Informace jsou také dostupné prostřednictvím odkazu v banneru.