AL-KO Energy Flex LB 4060 Leaf Blower

Produktové číslo: 113610 Tato položka je nedostupná
Včetně 21% DPH, Náklady na dopravu přidat Náklady na dopravu
  • Powerful and lightweight leaf blower
  • Flexible use thanks to two tube attachments
  • Easily adjustable airflow speed via control dial
  • Space-saving storage as the tube attachments can simply be removed
  • Model from the AL-KO Energy Flex family - Battery & charger are not included with this device

With our cordless leaf blowers you can easily remove leaves from around the garden.

 

The Cordless AL-KO Energy Flex LB 4060 leaf blower

The AL-KO Energy Flex LB 4060 is a powerful cordless leaf blower is powered by a lithium ion rechargeable battery. The LB 4060 lightweight cordless blower is ergonomically designed with features such as adjustable air flow speed via a rotary wheel (up to 250 km/h) and two attachments allowing you to clear a focussed or wide area efficiently. The AL-KO Energy Flex series of battery powered machines are all powered by the same powerful 40V / 4 Ah or 5.0Ah battery (not included) which enables you to use the machines without the restrictions of needing an electric supply or the need for fuel.

 

Technical details of the AL-KO Energy Flex LB 4060 cordless leaf blower

The AL-KO Energy Flex LB 4060 cordless leaf blower operates at air speeds up to 330 km / h. The adjustment is made steplessly via a control wheel allowing an optimal air flow during working. Weighing only 3.6 kg weight (with battery) working with the LB 4060 leaf blower is comfortable and efficient. The 40V 4 Ah Energy Flex battery provides a running time of approximately 30 minutes.

 

Buy the AL-KO Energy Flex LB 4060 cordless leaf blower & alternatives

The cordless AL-KO Energy Flex LB 4060 leaf blower can be purchased directly from our webshop or from one of our specialist dealers and is the ideal partner for effective and simple garden maintenance. Other devices from the AL-KO Energy Flex family allow you to use the device's battery for other gardening purposes. Simply plug the battery into the appropriate device and continue working.

Technická specifikace

Akumulátorová řada AL-KO ENERGY FLEX 40V max.
Typ pohonu AKU
Produktová řada Comfort
Možnost vysávání listí? ne
Značka AL-KO
Návod k produktu Manuál 0 (0.00 B)


Chcete cookies?

Společnost AL-KO Geräte GmbH a její partneři potřebují váš souhlas (kliknutím na „Souhlasím“) pro použití jednotlivých dat, aby bylo možné ukládat a / nebo načítat informace v zařízení (IP adresa, ID uživatele, informace o prohlížeči). Data se používají pro personalizované reklamy a obsah, měření reklam a obsahu a pro získání znalostí o cílových skupinách a vývoji produktů. Více informací o souhlasu a možnostech nastavení najdete kdykoli zde. Kliknutím na „Odmítnout cookies“ můžete svůj souhlas kdykoli odmítnout.

Použití dat

AL-KO Geräte GmbH spolupracuje s partnery, kteří také zpracovávají data získaná z vašeho zařízení (sledovací data) pro jejich vlastní účely (např. Vytváření profilů) / pro účely třetích stran. Na tomto pozadí vyžaduje souhlas nejen sběr údajů o sledování, ale také jejich další zpracování těmito poskytovateli. Údaje o sledování se shromažďují, pouze když kliknete na tlačítko „Souhlasím“ uvedené v banneru. Partnery jsou následující společnosti: Facebook Ireland Limited, Google Inc., Microsoft Ireland Operations Limited, The Rocket Science Group LLC, Heureka.cz Česká republika, Adform a Seznam.cz Česká republika.

Další informace o zpracování údajů těmito partnery naleznete v Zásady ochrany osobních údajů. Informace jsou také dostupné prostřednictvím odkazu v banneru.