AL-KO Robolinho® 500 E Robotic Lawn Mower

Produktové číslo: 119950 Tato položka je nedostupná
13% sleva 799,00 Kč
Včetně 21% DPH, Náklady na dopravu přidat Náklady na dopravu
  • Fully automatic mowing of lawns up to 500 m²
  • Security sensors protect against injury and theft
  • Easy installation - Perimeter wire & ground nails included
  • Efficient double blade mower

Small, compact and agile. The Robolinho® 500 E automatically cares for your lawn. Enjoy your free time while the robotic lawnmower mows your lawn efficiently. 

The Automatic - Robolinho® 500 E robotic lawnmower

The Robolinho® 500 E was developed by our engineers in Germany. It is manufactured by our specialists in Austria - this is how we at AL-KO Gardentech ensure that only the best quality for our customers is guaranteed. Durable components and sophisticated technology make the Robolinho® a reliable companion and helper for daily lawn care in your garden. The robotic lawnmower is extremely easy to install and the base station is set up quickly. Our sophisticated software and the intuitive operation on the display make it easier for you to care for the lawn when and where you want it.

Technical details of the Robolinho® 500 E robotic lawnmower

Intelligent garden maintenance is part of what the Robolinho® 500 E offers. A quiet and emission-free operation of this robotic lawnmower is given by the 60 dB quiet electric motor, which receives its energy from a 2.25 Ah / 20 V strong and durable lithium-ion battery. As a result, the AL-KO robotic lawnmower can also be operated at night. The specially developed motion technology paired with a 20 cm cutting width ensures efficient lawn care for areas of up to 500 m². Obstacles such as trees or gradients of up to 45% are easily mastered. 
Infinitely adjustable cutting height from 25 mm to 55 mm, allowing you to adjust the length of your lawn to your personal preference. The DCS (Double-Cut-System) developed by AL-KO ensures a perfect cut and the resulting grass clippings are chopped in the mower housing and returned to the lawn as organic fertiliser. Therefore, you do not have to dispose of grass clippings when using the Robolinho® 500 E. The reliable sensor technology of the robotic lawnmower offers maximum safety for humans and animals.

Buy the Robolinho® 500 E and alternatives

Simply buy the Robolinho® 500 E robotic lawnmower in our online shop or find a dealer near you. If you would like a robotic mower with rain sensors and the ability to use intelligent lawn care, we recommend the Robolinho® 700 W

Our advantages for you

Our two-year manufacturer's warranty also includes the battery of this device. 

AL-KO robotic lawnmower installation service: If you require a full installation service, contact your local robotic mower dealer and they will be able to provide you with a quote for this. The Robolinho® 500 E is the environmentally friendly support for maintaining your lawn. As a new Robolinho owner, you require no effort and can enjoy your newly gained leisure time straight after purchasing the robotic lawnmower.

Technická specifikace

Konektivita žádný / žádné
Produktová řada Easy
Typ nože Broušený diamantem
Značka AL-KO
Nastavení výšky sečení Manuálně - plynule
Dešťový senzor ne
Návod k produktu Manuál 0 (0.00 B)
Manuál 1 (0.00 B)
Nastavení staženého souboru Manuál 0 (0.00 B)

Chcete cookies?

Společnost AL-KO Geräte GmbH a její partneři potřebují váš souhlas (kliknutím na „Souhlasím“) pro použití jednotlivých dat, aby bylo možné ukládat a / nebo načítat informace v zařízení (IP adresa, ID uživatele, informace o prohlížeči). Data se používají pro personalizované reklamy a obsah, měření reklam a obsahu a pro získání znalostí o cílových skupinách a vývoji produktů. Více informací o souhlasu a možnostech nastavení najdete kdykoli zde. Kliknutím na „Odmítnout cookies“ můžete svůj souhlas kdykoli odmítnout.

Použití dat

AL-KO Geräte GmbH spolupracuje s partnery, kteří také zpracovávají data získaná z vašeho zařízení (sledovací data) pro jejich vlastní účely (např. Vytváření profilů) / pro účely třetích stran. Na tomto pozadí vyžaduje souhlas nejen sběr údajů o sledování, ale také jejich další zpracování těmito poskytovateli. Údaje o sledování se shromažďují, pouze když kliknete na tlačítko „Souhlasím“ uvedené v banneru. Partnery jsou následující společnosti: Facebook Ireland Limited, Google Inc., Microsoft Ireland Operations Limited, The Rocket Science Group LLC, Heureka.cz Česká republika, Adform a Seznam.cz Česká republika.

Další informace o zpracování údajů těmito partnery naleznete v Zásady ochrany osobních údajů. Informace jsou také dostupné prostřednictvím odkazu v banneru.